O mnie

Nazywam się Beata Walczak

Jestem absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych oraz Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie, w pracowni profesora Łukasza Korolkiewicza. Dyplom zrobiłam na kierunku Malarstwo – Specjalność Obraz Multimedialny, pod kierunkiem prof. Andrzeja Macieja Łubowskiego.
Malowanie jest bardzo ważną częścią mojego życia i wciąż niezwykle mnie fascynuje. Maluję to, co mnie w danej chwili interesuje i dotyka. Wszystko zależy od tego, w jakim momencie mojego życia jestem. To, co maluję, to moja indywidualna ścieżka wynikająca z mojego rozwoju, doświadczeń, to efekt wszystkiego, co wydarzyło się w moim życiu.
Maluję akrylem na płótnie, a czasami na drewnie.
Malowanie to bardzo angażująca aktywność, maluję cały czas, nawet jeśli nie rozprowadzam właśnie farby na płótnie, nowe pomysły, kompozycje, kolory i tak pojawiają się w mojej głowie.
Czerpię inspirację ze wszystkich dziedzin życia, ludzi, przyrody. Podążam za tym, co lubię i w co wierzę.
Bohaterką moich obrazów jest kobieta. Zawsze opowiadam o kobiecie. A dokładnie o sobie same i o moich relacjach ze światem. Próbuję namalować uczucia kobiety. Słowa, które nie zawsze możemy wypowiedzieć na głos, ale które można przeczytać na kobiecej twarzy.
Moim zdaniem malarstwo powinno oddziaływać, dotykać, nigdy nie być obojętne. W moim przypadku odbywa się to na poziomie koloru, emocji, podświadomości. 

Moje obrazy wyglądają dokładnie tak, jak ja tego chcę. Pracuję w zgodzie ze sobą, według własnych zasad. Nie ulegam trendom ani modom. Francis Bacon mówił – „Bądź wier­ny so­bie, a nie będziesz niewier­ny in­nym” i ja się z nim bardzo zgadzam. Uważam, że bycie uczciwym, autentycznym w malowaniu jest bardzo ważne. Kompromisy przydają się w życiu, ale nie w sztuce, tak myślę. Bardzo sobie cenię swoją autentyczność.
Moje obrazy chociaż nie opowiadają wprost, są proste do odczytania. Niektórzy bardzo łatwo wchodzą w tę moją przestrzeń i jeśli odnajdują tam własną historię, to zawsze mnie to bardzo porusza i cieszy.
Jestem aktywną artystką także w dziedzinie grafiki. Przez wiele lat pracowałam jako dyrektor artystyczny w wydawnictwie prasowym. Dziś projektuję plakaty, książki, logotypy, a także strony internetowe. Moje projekty graficzne można obejrzeć na stronie www.freelinestudio.pl
 

Wystawy

2021 – Kobieta 22, Wystawa grupowa, DESIGN LOFT 22, Warszawa
2021 – New Era, Virtual Group Exhibition, Art Number 23 Gallery, London
2020 – Journey Inwards, Group Show, Montserrat Gallery, New York
2020 – „Światłoczułość”, Pokonkursowa Wystawa w Galerii Związku Polskich Artystów Plastyków, Toruniu
2020 – Swiss Art Expo, Zurich
2019 – Targi Sztuki Dostępnej (wiosenna i jesienna edycja)
2019 – „Nieoczywista rzeczywistość”, wystawa indywidualna, Galeria Mazowiecka, Warszawa
2017 – „Spotkanie ze sztuką”, zbiorowa wystawa malarstwa i grafiki Galeria Autograf, Warszawa
2016 – Wystawa ilustracji, zbiorowa Muzeum Etnograficzne, Warszawa
2015 – „It s my party”, wystawa indywidualna, Galeria Autograf, Warszawa
2014 – „Obrazki do pokoju dziecka”, wystawa zbiorowa, Galeria Autograf, Warszawa
2014 – „Sztuka w prezencie”, wystawa zbiorowa, Galeria Autograf, Warszawa

Nagrody

2020 – 1 nagroda w Ogólnopolskim konkursie malarskim „Światłoczułość”, wystawa w Galerii Związku Polskich Artystów Plastyków w Toruniu