O mnie

Beata Walczak

Studia w warszawskiej Wyższej Szkole Artystycznej. Tajniki malarstwa zgłębiała w pracowni profesora Łukasza Korolkiewicza. Dyplom z Obrazu multimedialnego obroniła pod kierunkiem prof. Andrzeja Macieja Łubowskiego, aneks z rysunku w pracowni dr hab. Rafała Kochańskiego.
Przez wiele lat pracowała jako dyrektorka artystyczna w wydawnictwie prasowym, dziś jest malarką i projektantką graficzną specjalizującą się w projektowaniu do druku. Zajmuje się także ilustracją do książek i magazynów.
Laureatka I nagrody w Ogólnopolskim konkursie malarskim „Światłoczułość”. Swoje prace prezentowała na indywidualnych i zbiorowych wystawach w Polsce, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Litwie i Stanach Zjednoczonych.

Malowanie jest bardzo ważną częścią mojego życia. To, co maluję, to indywidualna ścieżka wynikająca z mojego rozwoju i przebytych doświadczeń, to efekt wszystkiego, co wydarzyło się w moim życiu. Inspirację czerpię ze wszystkich dziedzin życia a moje malarstwo od zawsze obraca się wokół świata kobiety i przyrody. Moje najpierwsze, przedszkolne rysunki zawsze przedstawiały drzewo i dziewczynkę. I tak mi zostało. Maluję o kobietach, a właściwie o sobie samej (bo to siebie znam najlepiej) i o moich relacjach ze światem. Podziwiam i wspieram kobiety, ale nie zajmuje mnie ich wygląd, tylko historie, które przeżyły.
Maluję akrylem i olejem na płótnie, a czasami na drewnie. Zazwyczaj nie mam konkretnego pomysłu na obraz. Oglądam, czytam, podglądam, fotografuję, szkicuję i pomysły napływają. Moje obrazy wyglądają dokładnie tak, jak ja tego chcę. Pracuję w zgodzie ze sobą, według własnych zasad.
Moje prace chociaż nie opowiadają wprost, są proste do odczytania. Dokładną analizę i interpretację zawsze pozostawiam odbiorcy. Widz najlepiej wie jak patrzeć i jak odczuwać, a ja wierzę w jego wrażliwość i otwartość i na ogół się nie mylę. Oglądający jest w stanie opowiedzieć sobie o moim obrazie znacznie więcej niż ja sama a najbardziej cieszę się, gdy oglądając moje prace wzrusza się. Musiałabym dużo słów wypowiedzieć, aby wywołać w nim podobne emocje. Malarstwo ma niezwykłą moc.

Jestem aktywną artystką także w dziedzinie grafiki. Przez wiele lat pracowałam jako dyrektorka artystyczna w wydawnictwie prasowym. Dziś projektuję plakaty, książki, logotypy, a także strony internetowe. Moje projekty graficzne można obejrzeć na stronie www.freelinestudio.pl

Wystawy, plenery

2023 – Artshow, Fabryka Norblina
2023 – Między światem a zaświatem, wystawa w duecie z Niką Jaworowską-Duchlińską, Podkowa Leśna
2022 – Powroty, wystawa w duecie z Iwoną Rossochacką Kenny, PopUp Gallery, Nowy Świat 29, Warszawa
2022 – Nemirseta 2022, międzynarodowy plener i wystawa, Litwa
2022 – W stronę Fridy, Wystawa zbiorowa, Galeria PROM Kultury,  Warszawa
2022 – Art & Design 5. Internetowa aukcja dzieł sztuki i unikatowego designu, Warszawa
2022 – Jare gody, Sztuki w krzakach, Wystawa grupowa, Jazdów, Warszawa
2022 – Art & Design 4. Internetowa aukcja dzieł sztuki i unikatowego designu, Warszawa
2022 – Art&Design 3. Internetowa aukcja dzieł sztuki i unikatowego designu, Warszawa
2021 – Art Inspire vol. 1, Wystawa grupowa, Warsaw Spire, Warszawa
2021 – Kobiety 22, Wystawa grupowa, Design Loft 22, Warszawa
2021 – New Era, Virtual Group Exhibition, Art Number 23 Gallery, London
2020 – Journey Inwards, Group Show, Montserrat Gallery, New York
2020 – „Światłoczułość”, Pokonkursowa Wystawa w Galerii Związku Polskich Artystów Plastyków, Toruniu
2020 – Swiss Art Expo, Zurich
2019 – Targi Sztuki Dostępnej (wiosenna i jesienna edycja)
2019 – „Nieoczywista rzeczywistość”, wystawa indywidualna, Galeria Mazowiecka, Warszawa
2017 – „Spotkanie ze sztuką”, grupowa wystawa malarstwa i grafiki, Galeria Autograf, Warszawa
2016 – Wystawa ilustracji, grupowa Muzeum Etnograficzne, Warszawa
2015 – „It s my party”, wystawa indywidualna, Galeria Autograf, Warszawa

Nagrody

2020 – 1 nagroda w Ogólnopolskim konkursie malarskim „Światłoczułość”, wystawa w Galerii Związku Polskich Artystów Plastyków w Toruniu