O mnie

Nazywam się Beata Walczak

Jestem absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie oraz Wydziału Malarstwa i Technik Graficznych Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie. Tajniki malarstwa zgłębiałam najpierw w pracowni Stanisława Czajki, a potem w pracowni profesora Łukasza Korolkiewicza.
Malowanie to bardzo ważna część mojego życia. Maluję to, co zaobserwowałam w sobie lub w innych kobietach. Jeśli akurat nie maluję, to rozmyślam o tym, co namaluję, czyli właściwie maluję cały czas. Dużo czerpię z tęsknoty, miłości i pragnienia. Te emocje znajduję we wspomnieniach i snach, zapamiętanych obrazach i przeżytych doświadczeniach. Maluję akrylami na płótnie i desce, a czasami akwarelami na papierze.
Moje obrazy wyglądają dokładnie tak, jak ja tego chcę. Pracuję w zgodzie ze sobą, według własnych zasad. Nie ulegam trendom ani modom. Francis Bacon mówił – „Bądź wier­ny so­bie, a nie będziesz niewier­ny in­nym” i ja się z nim bardzo zgadzam. Moim zdaniem, bycie uczciwym, autentycznym w malowaniu jest bardzo ważne. Kompromisy przydają się w życiu, ale nie w malarstwie, tak myślę. Bardzo sobie cenię swoją autentyczność.
Moje obrazy chociaż nie opowiadają wprost, są proste do odczytania. Niektórzy bardzo łatwo wchodzą w tę moją nieoczywistą przestrzeń między snem a życiem i jeśli odnajdują tam własną historię, to zawsze mnie to bardzo porusza i cieszy.
Jestem aktywną artystką także w dziedzinie grafiki. Przez wiele lat pracowałam jako dyrektor artystyczny w wydawnictwie prasowym. Dziś projektuję plakaty, książki, logotypy, a także strony internetowe. Moje projekty graficzne można obejrzeć na stronie www.freelinestudio.pl
 

Wystawy

2020 – Swiss Art Expo, Zurich
2019 – Targi Sztuki Dostępnej (wiosenna i jesienna edycja)
2019 – „Nieoczywista rzeczywistość”, wystawa indywidualna, Galeria Mazowiecka, Warszawa
2017 – „Spotkanie ze sztuką”, zbiorowa wystawa malarstwa i grafiki Galeria Autograf, Warszawa
2016 – Wystawa ilustracji, zbiorowa Muzeum Etnograficzne, Warszawa
2015 – „It s my party”, wystawa indywidualna, Galeria Autograf, Warszawa
2014 – „Obrazki do pokoju dziecka”, wystawa zbiorowa, Galeria Autograf, Warszawa
2014 – „Sztuka w prezencie”, wystawa zbiorowa, Galeria Autograf, Warszawa